Tongres

IMG_0015

Juunikuu viimasel nädalavahetusel võtsin kuulda blogilugeja Mareti poolt kommentaariumisse jäetud soovitust ning sõitsime ühte Belgia kolmest vanimast linnast –  Tongres’i.

Belgia on küll nii väike, et põhimõtteliselt jõuaks mis tahes paigast õhtuks Brüsselisse tagasi, kuid sel korral otsustasime natuke laristada ja laiselda ning ööbida linnasüdames asuvas boutique-hotellis nimega “Seitsmes taevas” (VII Caelus).

IMG_0003

Oli väga tore puhkus ja ma arvan, et edaspidi peaks selliseid 2-päevaseid väljasõite Brüsselist hoopis tihedamini ette võtma – pole paremat viisi igapäevarutiinist pääseda.:) Maretile olen ma soovituse eest tänulik ja kui kellelgil on veel mingeid häid mõtteid, siis andke tulla.:)

Tongres’i ajalugu on rohkem kui 2000 aastat pikk. Nimelt jooksis enam-vähem sealt Rooma impeeriumi põhjapoolseim piir, kust edasi algasid pimedad barbarite maad. Roomlased rajasid sinna oma asula umbes 30. aastal e.Kr, mis sai nimeks Civitas Tungrorum. Alade hõivamine ei läinud roomlastel aga kuigi libedalt, sest kohalikud keldi (gallia) hõimud osutasid vihaselt vastupanu oma pealiku Ambiorixi juhtimisel. (Kes Brüsselis on käinud, teab, et siin kannab Ambiorixi nime suur park eurokvartali lähedal).

Uhke Ambiorixi kuju seisab kohe linna keskväljakul katedraali vastas:

IMG_0056

Tänapäeval on kunagisest roomlaste asulast alles vaid mõned jupid linnamüüri:

IMG_0026

IMG_0043

Samuti olevat roomlaste pärand see, et linna 2 peatänavat ristuvad omavahel praegugi täisnurga all. Teatavasti olid rooma castrum’id ju alati ruudukujulised & seest ruudulised.

Praegune linnake on üsna väike – umbes 30 000 elanikku. Kaks peamist vaatamisväärsust on suurejooneline gallo-romaani muuseum ning Beneluxi-maade suurim antiigiturg iga pühapäeva hommikul.

Uus ja ilus muuseum jättis meile väga hea mulje. Esiteks on see hästi mõistliku suurusega – paari tunniga jõuab kõik asjad rahulikult süvenedes ära vaadata. Teiseks oli ajastus meie jaoks suurepärane – just sel aastal õppis C. koolis sedasama ajalooperioodi, mida ekspositsioon käsitleb (kiviajainimesed, neandertallased, esimesed tööriistad, asulad jne). Selle aine õpetaja on neil koolis ühtaegu nii hästi populaarne kui ka range, nii et C. õppis kogu aasta vältel oma konspektid enam-vähem pähe, et normaalseid hindeid saada. Seega pakkus väljapanek talle keskmisest suuremat huvi ning ta klõpsis usinalt pilte.

IMG_0034IMG_0038

Tongres’i linnaplaan roomlaste ajal:

IMG_0039

SAM_2211

Hiljem tegime tiiru linna peal. Jumalaema-katedraal on suur ja uhke, sarnanedes omasugustele teistes flaami linnades, kuid jättis siiski kuidagi kurva ja mahajäetud mulje – ehk oli põhjus torni kinnimüüritud kaarakendes:

IMG_0009

IMG_0010

Vanade aegade meenutuseks on linnas peale Ambiorixi veel teisigi monumente:

IMG_0024

Aga ka täitsa kaasaegset kunsti:

IMG_0017

Vahva leid oli maasikaautomaat – pistad raha automaati ja võid valida meelepärase karbi maasikaid.:) Kes ütles, et automaadist ainult ebatervislikke mullijooke-krõpse peaks saama? Olen Saksamaal näinud taolistes automaatides mune ja saiatooteid müüdavat, maasikaid pole varem trehvanud:

IMG_0027

IMG_0028

Järgmisel hommikul üllatas meid katedraali juurde üleöö tekkinud autonäitus:

IMG_0052

IMG_0055

Pühapäevane antiigiturg oli ka suur elamus. See toimub hommikul kella kuuest keskpäevani ja võtab enda alla sisuliselt pool linna. Internetist eeltööd tehes nägin palju soovitusi olla kohal vähemalt seitsme ajal hommikul – siis on lootust leida parimaid palu. Mina muidugi ei ole mingi asjatundja, nii et ma ilmselt ei oskakski neid parimaid palu ära tunda, aga kuna meie Seitmes Taevas oli kohe kesklinnas ja antiigiturg algas sisuliselt hotelli eest, siis olime siiski üsna varajased uudistajad. Et tegemist on tõesti kuulsa üritusega, sai aru kohale sõitnud autode numbrimärkide järgi, millest paljud olid pärit lähematest ja kaugematest naaberriikidest. Isegi Brüsseli-eestlasi kohtasime!:)

IMG_0057

IMG_0058

IMG_0042

Väljapaneku hulgas võis silmata üsna ootamatuid ja omapäraseid asju, näiteks praktiline jalapomm vangile:

IMG_0046

Ise ostsime sellise rauast tiivulise sea. Väike põrsas, aga põrgulikult raske! Mul on plaanis ta kuldse aerosooliga üle värvida ja paigutada tipi-ootuses oma tulevase kohviku letile:

IMG_0062

Nagu tüüpilisele Flandria linnale kohane, on ka Tongres’i ajalooline begiinide linnaosa. Nendest ilmikõdedest olen kirjutanud oma varasemates Mecheleni-postitustes. Tongres’i begiinide kvartal jääb sellise romantilise kanali äärde:

IMG_0061

Avatud on begiinide muuseum:

IMG_0069

C. protesti tõttu ei hakanud me sellesse muuseumi minema, küll aga ostsin muuseumipoest kaasa pühade õdede salajase retsepti järgi pruulitud õlut.:)

IMG_0082

 

Rubriigid: Avastame Belgiat. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s