Aastavahetus Côte d’Azuril. Èze

IMG_0510Èze on muinasjutuline koht poolel teel Nice’ist Monacosse. See linnake kõrgub 427 meetri kõrgusel kaljul Vahemere kohal, otsekui rippudes õhus ning vaated, mis sealt avanevad, on hunnitud. Oma erilise asukoha poolest kutsutakse teda ka “kotkapesaks”. Prantsusmaaga liideti Èze ametlikult alles 1860. aastal, enne seda kuulus piirkond Savoia dünastiale. Nagu arvata võib, on tegemist vägagi iidse asulakohaga, näiteks on teada, et kunagi asus sellel mäel foiniiklaste tempel jumalanna Isisele.

Ehkki Prantsuse Rivieral on palju imelisi kohti, kuhu ühe nädala jooksul igale poole jõuda ei olnud võimalik, siis algusest peale olin ma kindel selles, et Eze’i tuleb tingimata minna.

Rongiga sinna kalju tippu muidugi sõita ei saa – jaam asub mere ääres, kohas nimega Èze-sur-Mer. Kui seal all jaama ees pea kuklasse ajada, siis Eze Village kalju tipust ära ei paista:

IMG_0466Tundub, nagu peaks hakkama püstloodis ülespoole turnima. Iseenesest pole see võimatu, suunaviit annab teada, et jalgsi mööda Niezsche teerada minnes jõuab üles pooleteise tunniga. Meie eelistasime aja kokkuhoiu mõttes minna bussiga – vedas, sest buss, mis käib vaid korra tunnis, sõitis just parajasti ette. Buss keerutab ennast mööda lõputuid serpentiine üles umbes 10 minutiga. Vaated panevad igal teekäänakul ahhetama.

Èze’is peatub buss täpselt Gallimardi parfürmeeriatööstuse ees. See oligi üks meie reisi eesmärkidest.

IMG_0468Lõhnamaailmas on ilmselt tuntumaks nimeks Grasse, aga tegelikult asuvad ka Èze’is nii Gallimardi kui Fragonardi tehased, kust saab lõhnu ja muud ilusat poehindadest soodsamalt. Tegime seal väikese ekskursiooni ning lahkusime poest kahe suure pudeli eau de parfumi ja kotitäie sidruniseepidega.

IMG_0470Èze Village on otsekui teokarbikujuline kindluslinn, mis spiaalselt ülespoole liikudes viib lõpuks mäetipus asuvasse botaanikaaeda. Tipus on ka kunagise kindluse varemed, mille 1706. aastal hävitasid Louis XIV sõdurid.

IMG_0565Tänavad, mis ülespoole keerlevad, on absoluutselt hurmavad, nagu mõnest muinasjutufilmist. Pole ime, et Walt Disney seal tihti käia armastas.

IMG_0474

IMG_0483IMG_0482IMG_0477Kuni siis lõpuks jõuad üles, hiidkaktuste ja troopika keskele.

IMG_0550IMG_0560

IMG_0551IMG_0512Talveks oli enamik kaktusi küll sisse pakitud.

IMG_0508Kunagisest kindlusest on alles vaid selline müürinurk:

IMG_0549Allatulemisega ei maksa kiirustada. Enne tasub ennast seda ilu hoolega täis laadida, et jätkuks pikaks ajaks.

IMG_0536

Rubriigid: Prantsusmaa. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s