Pithiviers, Sacristains ja troopiline kuumus

Tänase demo ja praktika teemaks oli lehttainast Pithiviers, mida tuntakse ka Kolme Kuninga koogi nime all. See on see kook, mille sisse on peidetud portselanist kujuke ning mida koos kuldse paberkrooniga müüakse kolmekuningapäeval. Kes oma tükist kujukese leiab, saab tolle päeva kuningaks või kuningannaks. Koogist ülejäänud servadest saab aga valmistada lehttaignakeerdusid nimega Sacristains.

Hommikuse demo ja õhtuse praktika vahele mahtus ka meie teooria eksam. Kõik õppisid eelnevalt usinasti neid materjale, mis meile kahes teooriatunnis jagatud ja räägitud on, tegelikult küsiti eksamil aga peamiselt hoopis nende retseptide kohta, mida chefid on demodel näidanud. Nii et paljude jaoks olid küsimused üllatuseks. Eksam ise viidi läbi pidulikult, pidime endale istekoha loosima ning direktor pidas kõne. Ütles, et meie kursus on olnud erakordselt tugev ning et kõik chefid on meie kohta jaganud ohtralt kiidusõnu. Seega ta ei usu, et me eksamil spikerdama hakkaksime. Mis muidugi tooks kaasa viivitamatu koolist väljaviskamise.

Aga nüüd kookide juurde. Demol astus üles jälle Chef Olivier. Ta tegi 4 Pithiviersit ning plaaditäie lehttaignakeerde. Selle koogi nimi tuleb muide Prantsusmaa samanimelisest haldusüksusest Orleansi lähedal, kus seda kooki valmistati juba 17. sajandil.

Kuna demo viiakse läbi konditsioneeritud ruumis, suutis Chef oma lehttaigent edukalt rullida, ilma et see oleks üles sulanud või või välja valgunud.

Merle1 2010

Merle1 2011

Seevastu meie praktikaruumis konditsioneeri ei ole ning 30-kraadises soojuses lehttaigna rullimine kujunes kollektiivseks katastroofiks. Juhendajaks jälle Chef Olivier, see minu “lemmik”.

Ma rullisin oma taina kohe alguses liiga õhukeseks, nii et võid lahmas välja juba esimesel pööramisel. Puistasin siis kogu aeg muudkui jahu peale ja püüdsin päästa, mis päästa annab. Arvan, et retseptis ettenähtud 300 grammi asemel läks mul jahu vähemalt kilo ringis..  Kogu meie grupp käis pooleldi rullitud tainaga muudkui sügavkülma vahet, et võid tainakihtide vahel natukenegi tahedamaks saada. Seega kulus enamik praktika 2,5 tunnist külmkapiukse taga ootamisele. Chef ise ajas mingite teiste chefide ja erariietes tüüpidega juttu ning tundis klassis toimuva vastu üsna vähe huvi.

Kuna minu tainas läks kohe alguses nässu, siis ma ei vaevunud seda liiga palju üle rullima ega voltima, kuna antud olukorras oleks liigne rullimine võinud taina hoopis ära rikkuda ja viimsegi lehelise struktuuri kaotada. Seetõttu olin ma ka esimene, kes oma koogi valmis sai ja ahju pani ning jõudsin isegi tainajääkidest valmis keerutada oma Sacristainid.

Siis lõpuks märkas Chef, et kell on juba 9 läbi ning kisendas, et annab kõigile 2 minutit aega oma koogi lõpetamiseks. Kuna enamik polnud väljalõikamisega veel algustki teinud, läks lahti kenake paanika. Chef kuulutas, et sulgeb otsemaid ahjud ja kellegi asju sinna enam vastu ei võta. Kursusekaaslased lülitasid seepeale sisse viienda käigu ja püüdsid lennates mingeid lehttaignakeerde valmis vuristada, aga Chef haaras juba lahtirullitud ning mandlipuru ja pärlsuhkruga kaetud tainatükid ning lennutas joonelt prügikasti, kuna meie nõudepesija-noormees sõbralikust Aafrika riigist tahtis hakata koju minema.

Nii palju head tainast läks raisku! 😦  Mina olin üks väheseid, kes oma keerud ahjust kätte sai ning need on lihtsalt imehead! Olen kindel, et kui meie praktikat oleks juhendanud näiteks Chef Walter, oleksid kõik saanud oma asjad rahulikult ära lõpetada. Meie croissantide ja brioche-ide praktika läks temaga samuti pikalt üle aja, aga mingit numbrit ta sellest ei teinud.

Chef Olivier oli vähemalt nii palju kena, et pani “erakorralisi olusid” arvestades kõigile praktikahindeks “viie”. Arvan, et seni pole keegi meist veel 5 saanud, sest tavalised hinded jäävad vahemikku 3-4,5.

Siin siis minu tänane etteaste. Lõpptulemus on isegi üllatavalt hea. Chef kiitis pealmisi sisselõikeid.

Merle1 2013

Merle1 2014

Rubriigid: Kokakool Pariisis. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s