Muinasjutud Eftelingis

07

Mõnetunnise sõidu kaugusel Brüsselist asub Efteling – muinasjutumaa. Veetsime seal lihavõtte ajal kaks unustamatut päeva. Õieti oli meil algul plaanis seal ühe päevaga piirduda, aga kohale jõudes olime sellest paigast nii täiuslikult võlutud, et ostsime piletid ka teiseks päevaks.

10

Park on tegelikult nii suur, et ega ühe päevaga seal kõike ära näha ei jõuagi. Seda isegi siis, kui minna ajal, mil külastajaid vähe ning kuskil sabas seista ei tule. Meil õnnestus sinna sattuda just sellisel toredal ajal – ei mingeid sabasid. C. võis mõnel lemmikumal atraktsioonil lausa 5-6 korda järjest käia. Aga arvata võib, et suvel on seal olukord teine ning vähemalt tunniajased järjekorrad popimates kohtades igapäevane asi – sellele viitasid ka pikad järjekorra mahutamiseks ehitatud labürindid sissepääsude juures.

Külastajate hulgas hakkas mulle silma see, et sugugi mitte kõik ei olnud sinna tulnud lastega – palju oli noorteseltskondi ja igas vanuses paare. Ja tõepoolest – miks peaksidki muinasjutud olema üksnes lastele. Ma arvan, et suurtele on muinasjutte ja muinasjutumaad isegi rohkem vaja.

Ning Efteling ongi tõeliselt muinasjutuline. Juba selle sissepääs on paljutõotavalt suurejooneline:

02

Kusjuures tegemist on rookatusega:

04

Lähed neist uhketest väravatest läbi ja oledki võlumaal. Igaühele leidub seal midagi. Karuselle, paadisõitu ja ameerika mägesid nii väikestele kui suurematele. Aga võib ka lihtsalt niisama ringi jalutada ning imetleda näiteks selliseid toredaid lampe:

06

ja purskkaeve:

15

Mulle meeldis kõige rohkem muinasjutumets. Selles oli lavastatud stseene paarikümnest tuntumast muinasjutust. Ning mitte lihtsalt nii, et käid ja vaatad kujusid, vaid kõik need tegelased elasid oma elu, liikusid ja rääkisid ning nägid välja vägagi ehtsad ja päris.

Näiteks võib sattuda Rumpeltsiltskini maja juurde. Teate ju küll, seesama väike mehike, kelle nimi on saladus. Juba eemalt näeb ukse taga luuramas meest, kes loodab seal tema nime kuulda.  Jõuad lähemale ja piilud aknast sisse – ja seal see mehike hüppab ja keksibki, ise kavalalt naerda itsitades.

blogi47

Või siis jõuad Lumeeide maja juurde. Enne veel võib jalgu puhata kaevu ääres, mille põhjapeegelduses näeb filmi sellest muinasjutust. Ja siis avanevadki Lumeeide maja aknad, eit tuleb aknale ja hakkab patju kloppima. Suled keerlevad õhus lumehelvestena (tegelikult seebimullid).

40

Natuke maad eemal kõrgub Rapuntzeli torn, kus tema kallim parasjagu patsimööda ülespoole ronib:

38

Ja siis Hansu ja Grete nõiamoori maja. Kui piisavalt kaua maja juures oodata, võib aknast silmata nõida ja nõia kassi:

28

Uinuva kaunitari lossile lähenemisest annavad aimu aias magavad sõdurid:

44

Seitsme kitsetalle maja juures kohtad aga tee peal kõigepealt kitseema, siis näed aknast sisse piiludes kitsetallesid mängimas ning teisel pool maja teda ennast – Suurt Kurja Hunti:

27

Lumivalgekese majas saab vaadata võlupeeglisse, mis ühel hetkel elustub ja oma lugu rääkima hakkab, Tuhkatriinus ja Väikeses Tuletikumüüjas võib aga jälgida tervet väikest etendust.

Mõni muinasjutt võib vahel ka puhkepausi teha. Näiteks selle puu sees elav metsavaim meile ennast esimesel päeval ei ilmutanud:

25

aga järgmisel päeval päike paistis ja ta oli lahkemas tujus:

blogi36

Päkapikkudel on oma terve väike küla, kus neid võib iga põõsa taga askeldamas näha:

45

Muidugi on igas korralikus võlumetsas ka oma lohe, kes elustub niipea, kui vaid aardekirstu puudutad:

26blogi

Veel on seal papagoi, kes kordab häält moonutades iga su sõna:

blogi37

Ja tembutav eesel, kellele tuleb anda 50 senti ning kes selle peale saba sirgu ajab ning tagumikust suure hooga Eftelingi logoga kuldmündi väljutab.

41

C.-le meeldis fakiir, kes puhub vilepilli kord vasakpoolsest, kord parempoolsest torniaknast. Parajasti seal, kus ta pilli mängib, tõusevad tulbid maast üles ja sirutavad ennast taeva poole, teisel pool samal ajal aga vajuvad tulbid longu.

43

Kui fakiir on oma töö ühel pool ära teinud, sõidab ta lendava vaibaga teise torni.

48

Natuke oli temast nagu kahju ka, sest paistis, et tööpõld ei saa tal iial otsa.

Kõige suurema mulje jättis mulle aga vana tamm, kes muinasjutte jutustab, samal ajal kui tema oksad, nägu, suu ja silmad väga tõetruult liiguvad. Aeg-ajalt ilmuvad okstest oravad, ämblikud ja muud tegelased, kes ka sõna sekka ütlevad. Või siis pardid, kes küll sõna sekka ei ütle, kuid on selle eest päriselt elus. Inimesed istuvad selle vana tamme juures kaua ja kuulavad tema pajatusi.

30blogi

Lisaks muinasjutumetsale on Eftelingis ka hulgaliselt karuselle ja muid atraktsioone. Näiteks selline pagood, mis kerkib üles taevasse ning kust avaneb ilus vaade:

12

11

13

Ameerika mägesid on mitut sorti. Mina muidugi ühelegi neist ei kippunud, aga C. on nüüdseks nii suur, et julges kohe üksinda minna, esimest korda elus. Eriti meeldis talle Lendav Hollandlane, kus laevad peadpööritava kiirusega alla keerlesid ja vette plartsatasid. Seal tuli ikka natuke sabas ka seista, aga ta jõudis siiski 3 sõitu teha.

21blogi

22blogi

Vaimustuses oli C. ka lasketiirust, kus 1 euro eest sai teha 12 lasku naljakate tegelaste pihta, kes siis tabamuse korral liikuma hakkasid. Näiteks kui mereröövlile pihta said, siis ta võttis veepüstoli ja pritsis sind märjaks.

52

Siis oli seal veel üks kana, kellele samuti võis 50-sendiseid pakkuda. Seepeale hakkas kana end soputama, aina kõvemini kaagutama ja munes sulle lõpuks valge muna, mille võis lahti keerata ja leida seest väikese Eftelingi suveniiri.

54

Et see park ka täiskasvanute hulgas väga populaarne on, näitab kasvõi see, et sattusime karusselli-majja just sel ajal kui üks pruutpaar sinna oma pulmapilte tegema tuli. Saime keerelda pulmalistega ühe karusselli peal.

14

Efteling on muidugi koht, mida sõnadega ära ei kirjelda ning ka fotod ei anna kaugeltki kõike edasi. Muinasjutusõpradel on tungivalt soovitav seal ise ära käia. Sukelduda ise seiklustesse ja lasta ennast ise võluda.

05

17blogi

18

19

Armsaid detaile jätkub avastamiseks igal sammul. No näiteks idamaise atraktsiooni Fata Morgana juures olev WC on märgistatud väga teemakohaselt – see siin siis naiste pool:

23

Eelmisest aastast korraldatakse Eftelingis ka suurejoonelist purskkaevuetendust Aquanura, mida peetakse Euroopa sentsatsiooniliseks. Kahjuks märtsikuus ei olnud etenduste hooaeg veel avatud, nii et meil jäi see imeilus show oma silmaga nägemata. Aga kes soovib end võluda lasta, võib vaadata siia.

31blogi

Rubriigid: Holland. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to Muinasjutud Eftelingis

  1. Pingback: Efteling revisited | blogikohvik

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s