Guimarães – Portugali häll

100

Portos oli küll väga tore olla, aga otsustasime natuke ka ümbruskonnas ringi vaadata ja tegime päevase väljasõidu Guimarãesi, mis asub Portost mugavalt ligikaudu pooleteisttunnise rongisõidu kaugusel.

Rongid väljuvad São Bento raudteejaamast, mis on kaunistatud imeilusate azulejo’dega. Astud sisse ja suu vajub imetlusest lahti  kogu selle ilu ees – 20 000 maalitud plaati 1930.ndatest, kujutamas Portugali igapäevaelu ja ajalugu.

134

135

138

Lõpuks suudad ennast kuidagi sellest lummusest lahti rebida, otsid kassa ja lunastad edasi-tagasi piletid Guimarãesi, kokku 14 euro eest.

Guimarães on väike ja armas linnake ning hästi kompaktne. Ajalooline linnasüda on tervikuna säilinud ning kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Igati ideaalne sihtkoht päevaseks väljasõiduks. Kohe raudteejaama lähedal on turismiinfopunkt, kust saime tasuta linnaplaani, millele lahke turismitöötaja vedas pastakaga soovitava marsruudi, märkis ära vaatamisväärsused ning kirjutas lahtioleku kellaajad. Väga sujuv ja ladus korraldus, lausa lust on sellises linnas turist olla. Eks oma osa selles sõbralikus vastuvõtus oli ka asjaolul, et koos Sloveenia Mariboriga oli Guimarães 2012. aastal Euroopa kultuuripealinn.

Infopunkti töötaja sõnul kulus meile soovitatud marsruudi läbimiseks paar tundi, nii et otsustasime rahulikult kulgeda ning kindlasti ka lossi külastada.

Portugallased ise peavad Guimarãesi oma riigi hälliks. Põhjuseks on see, et just selles paigas sündis 1109. aastal esimene kuningas Don Afonso Henriques, kes maad oma võimu alla ühendus ja Portugali riigi rajas. Selle tähistamiseks tervitab kõiki linna saabujaid kiri “Aqui nasceu Portugal – Siin sündis Portugal”.

140

Don Afonso kindlus koos kõrvaloleva lossi ja kabeliga ongi linnakese peamised vaatamisväärsused.

Kindlus on väga iidne – arvatakse, et selle vanimad osad pärinevad koguni 10. sajandist. Eemalt vaadates oleks tegemist otsekui muinasjuturaamatu illustratsiooniga – klassikaline sakiline rüütliloss, uljaste kangelastegude toimumispaik.

150

Kindlusse pääses tasuta mööda müüre ja rinnatisi turnima. See oli pisut kõhe tegevus, sest mingeid kaitsepiirdeid seal ei olnud ja vääratuse tulemuseks olnuks vabalangemine mitmekümne meetri kõrguselt.

152

Kindluse kõrval oleva lossi külastamiseks tuli osta 5-eurone pilet.

146

Siin sai näha Portugali ülikute eluruume, mis olid kõik säilinud ajastutruudes detailides. Lossi arvukad trepid olid nii kõrgete astmetega, et iga samm nõudis parajat pingutust. Jäi üle vaid imetleda vanaaegsete donide sitkust, kes välja pandud raudrüüde järgi otsustades pidid ise olema ehk kõige rohkem 150 cm pikad, kuid suutsid neidsamu treppe mööda ringi silgata. Vat olid mehed!

Söögisaali lage üleval hoidev puitstruktuur oli väga muljetavaldav. Oli tunne, justkui oleks pea kohal hiiglaslik kummuli pööratud paat, ehk koguni Noa laev.

148

Ning ei nõudnud just väga elavat fantaasiat, et kujutada ette sealse söögilaua taga peetud pidusid:

149

C.-le seevastu avaldas kõige suuremat muljet legoklotsidest lossimakett sissepääsu ees.

145

Peale kultuuritarbimist otsustasime pöörduda maitseelamuste otsingule. Selgus aga, et sedavõrd väikses linnas nagu Guimarães erilist söögikohtade valikut polegi. Kõndisime tükk aega ja C. meel oli juba päris nukker. Õnneks peletas suurema nälja ühes pargis just sobival hetkel puu otsast maha kukkunud apelsin.:) Lõpuks me ikka ühe täitsa toreda söögikoha leidsime otse keset romantilit kirikuplatsi ning kõhud saime täis. Veel kord tuleb kiita portugali kööki, mis on igal juhul kindla peale minek.

142

Siis jalutasime veel natuke ringi, imetlesime nunnusid maju ja seadsimegi sammud raudteejaama, kust rong meid tagasi Portosse viis.

Rubriigid: Portugal. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s