Porto – sinivalged majad ja ookean

074

Enne Portugali sõitu ostetud reisijuhist lugesin lennukis, et Portos on keskmiselt üle 200 vihmase päeva aastas. See pani mind muidugi mõnevõrra muretsema, kas tõesti tuleb meil puhkuse seitmest päevast viis veeta vihmavarjude all. Vihmasest Brüsselist veelgi vihmasemasse Portosse..  Aga tegelikult nii hullusti ei läinud – vihmased päevad muutusid meie sealoleku ajal vihmasteks öödeks, mis vaheldusid valdavalt päikseliste päevadega ning tõelist padukat kallas vaid viimasel puhkusepäeval, mis oli ühtlasi ka aasta viimane päev. Kui me 1. jaanuari hommikul ennast lennukisse sättisime, oli päike jälle väljas.

161

Temperatuur muutus sagedasti ja suure amplituudiga – pilvise ilmaga hommikul välja minnes oli talvemantel ainumõeldav riideese, kuid piisas vaid päiksel pilvede tagant välja piiluda, kui kraadiklaas varjus juba 20 soojakraadini tõusis. Nii et õige riietuse valimine oli omajagu keeruline ülesanne, kui ei tahtnud just päeval hotellis riideid vahetamas käia.

Ehe – see on vist sõna, mis Porto iseloomustamiseks kõige paremini sobib. Ei mingit liigset klanitust ega ilutsemist, ei midagi võltsi ja teesklevat –  kõik on, nagu on – natuke räämas, aga kaunis, natuke lagunev, aga hingestatud.

102

010

007

Nädal oli piisavalt pikk aeg, et kõigega rahulikult tutvuda. Kohe esimesel päeval oli meie sihiks ookean. C. jaoks oli see esimene kord ookeani näha. Tee ookeani äärde läheb mööda maalilist Douro jõe orgu, kust kogu aeg avanevad imelised vaated vastaskaldale. Kõndida tuleb päris kaua, ma arvan, et paar tundi läks kindlasti, sest Porto ei asu mitte ookeani, vaid Douro jõe ääres. Aga see tee on tõesti väga kena ja muutub ookeanile lähenedes aina kenamaks.

017

Vahepeal võis vaadelda linde:

026

024

ja õitsvaid kameeliapuid:

022

imetleda palme:

029

ja pildistada ingliga:

028blogi

Ka teeäärsete poodide vaateaknad võisid pakkuda üllatusi. Näiteks selline Ray Charlesi näoline klaver ühes kunstipoes:

020

Jõe suudme lähedal oli palju kaluripaate. Ilmnes, et paadid on tühjad ja seisavad lihtsalt keset jõge ankrus. Mujal ma olen näinud, et paate on tavaks ikka kaldale tõmmata, aga seal nad olid tõesti kõik keset vett.

032

Lõpuks jõudsime sellisele palmialleele:

035

036

C. jaoks oli esmakohtumine ookeaniga muljetavaldav. Isegi sellise ilusa tuulevaikse ilmaga olid lained seal suured ja võimsad ning peksid kõrgelt üle jõesuudmesse kaitseks rajatud vallide. Võib ette kujutada, milliseks muutuvad need veel tormise ilmaga.

039

040

Jalutasime mööda liivaranda ja leidsime igasuguseid huvitavaid asju. Näiteks surnud merisiilikuid oli rohkelt. Peale meie oli rannas teisigi asjadeotsijaid. Ilmselt on seal siis leida muudki peale surnud merisiilikute.

043

Üks Portugali juures kõige võluvamaid asju on see, et väljas söömine on väga taskukohase hinnaga ning seda isegi siis, kui söögikoht asub kohe ookeanikaldal imelise vaatega lainetele. 2 inimese korraliku lõuna eest ei maksnud ma kusagil üle 15 euro. Erilist esiletõstmist väärivad Portugali võrratud supid – iga söögikoht pakub neid vähemalt 2 erinevat, hinnaga 1-3 eurot taldrikutäis. Taldrik on hiiglaslik ja supp ülimalt maitsev.

131

Portugaallaste endi hulgas oli see ka populaarseks valikuks, supitaldrikuid võis silmata pea kõikidel laudadel. Muidugi – tervislik, kerge ja samas odav söök. Prantsusmaal, paraku, on supp praktiliselt tundmatu nähtus, kui mitte arvestada nende kuulsat sibulasuppi, mis oma ohtra koore, krutoonide ja juustukuhilaga on kõike muud kui tervislik. Nii minust kui C.-st said selle puhkuse jooksul andunud portugali köögi fännid:)

Rubriigid: Portugal. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s