Aachen

33

Laupäeval põikasime korraks Saksamaale jõuluhõngu nuusutama. Aacheni suurest jõuluturust, mis pool vanalinna enda alla võtab, olin juba ammu kuulnud. Nüüd siis lõpuks võtsime ette ja sõitsime ise kohale. Sest patt oleks minemata jätta, kui saksa kiirrong ICE viib Brüsselist kohale napilt tunni ajaga.

Saabudes ootas meid esimene vaatamisväärsus juba raudteejaama kõrvalperroonil:

01

Tegu polnud muuseumieksemplariga – ühel hetkel kõlas kõrvulukustav vile ja mürin, vedur mattus suitsupilve ja alustas aeglaselt oma teekonda. Tõsi, vagunites ei paistnud reisijaid eriti olevat, nii et päris liinirong see ikka ei olnud.:)

02

Jaamahoones valitses jõulumeeleolu:

03

Aachen on mõnusalt väike, nii et kesklinn on raudteejaamast vaid väikese jalutuskäigu kaugusel. Ilmselt paljudele seostub see linn Karl Suure nimega. Sest just sinna rajas 9. sajandil oma residentsi see pool Euroopat oma võimu alla ühendanud ja keisriks kroonitud mees. Nagu teisedki ajaloolised suurkujud, on temagi nüüd muidugi turismivankri ees.

07

Poodide aknad olid väga kaunid ja jõulumeeleolus, igal sammul hakkas silma pagariärisid. Belgiaga võrreldes oli maiustustevalik hoopis teistsugune, ehkki vahemaa justkui polekski nii suur.

23

24

45

Jõuluturg ise oli vägev ja nagu arvati oligi, siis ülimalt rahvarohke. Kohati oli edasiliikumisega raskusi ja tuli paigal tammuda, aga nügimiseks siiski ei kiskunud. 

29

Brüsseli jõuluturuga võrreldes oli kaubavalikus vähem rõhku pandud söögile ja rohkem käsitööle. Kui Brüsselis pakutakse erinevat toitu nö seitsme maa ja mere tagant, siis Aachenis piirduti peamiselt vorstide ja hapukapsaga. 5-eurone ports oli nii suur, et saime mõlemad kõhu täis.

30

Aga käsitöö! Hüpernunnud ja naljakad asjakesed. Pidin end üksjagu tagasi hoidma, et mitte mõnd mõtlematut tegu sooritada.

38

40

Nii minu kui C . lemmikletiks olid kivimid ja mineraalid. Meil on nimelt kivide vastu suur nõrkus. Aacheni turumajakeses pakuti seninägematut luksust – võis valida kivi ning lasta see oma silme all pooleks saagida. Keegi ei oska ette ennustada, kas ja milline mineraal miljonite aastate jooksul mingi kivi sisse on ladestunud. Meil õnnestus valida suurepärase kivi, mille sisemus osutus mäekristalliks, lisaks tillukesed metalliläikelised kübemed. Müüja ütles, et need on Goethe järgi nimetatud götiit.

34

47

Need inimesed, kes kive müüsid, olid äärmiselt armsad ning kokkuvõttes oli see väga ere emotsioon, mille pärast iseenesest juba Aachenisse sõita tasus.

Aga seal oli ka muud vaimustumisväärset. Eelkõige kujukesed, mis linnapilti ilmestasid. Näiteks need rongile kappavad hobused raudteejaama ees:

05

Või siis purskkaevude serval:

10

13

Lapsi võlus aga eelkõige see skulptuur, mille tegelaste päid-jalgu-käsi võis oma tahtmist mööda erinevasse suunda keerata:

26

28

Katedraalis käisime muidugi ka sees:

44

Imetlusväärne oli selle mosaiikidega kaetud lagi:

18

Seekord oli meil Aacheniga tutvumiseks aega viis tundi, nii et ega me väga palju käia ja näha ei jõudnud. Siin-seal jäi silma armsaid detaile ning tekkis tunne, et millagi kevadel võiks sinna tagasi sõita.

21

43

46

Rubriigid: Saksamaa. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s