Gent

See laupäev oli taas kord rubriigist “Avastame Belgiat” – käisime Flaamimaa ajaloolises pealinnas Gentis.

Mina olen selles linnas paar korda varemgi käinud, kui kallis naabrimees Saaremaalt oma laevaga sealses sadamas sildus, aga C. jaoks oli tutvus Gentiga esmakordne.

No ja vaatamist seal jätkub. Gent on sedavõrd pika ja väärika ajalooga linn, et kesklinnas on seda uhket minevikuhiilgust ka praegu igal sammul tunda. 13. sajandil oli Gent ju Euroopa suuruselt teine linn Pariisi järel ja Londoni ees. Muide, lisaks kõigele on tegu ka Tallinna sõpruslinnaga.

Brüsselist sõidab rong Genti umbes 45 minutit ning raudteejaamast kesklinna on umbes pooletunnine jalutuskäik. Saaks sõita ka trammiga, aga kuna meil otseselt kuhugi kiiret ei olnud, eelistasime jalutada. Piki Lesse jõge jäi silma palju ilusat arhitektuuri:

ja romantilisi laevu:

Ajal, kui sügis oma pintslitega maailma värviliseks muudab, on sellised jalutuskäigud jõgede ja kanalite ääres tungivalt soovitatavad.

Kesklinna jõudes siblisime natuke ringi poodides – C. sai endale uue jope ning mina salli ja vihmavarju, samuti täienesid meie kodused teevarud. Shoppamiseks on Gent suurepärane valik – kenad kaubatänavad, palju väikeseid poode ja ei mingit trügimist. Kahju, et Brüsseliga selle koha pealt lood nii halvasti on.

Kesklinna arhitektuur on muidugi muljetavaldav. Kui nimetada mõnda, siis gooti leekestiilis raekoda:

Püha Paavo katedraal:

kellatorn:

No ja mis siin rääkida katedraalidest, kui ka need kõige tavalisemad flaami kodanlasemajad on ju ehtsad kunstiteosed:

Üldiselt on Flaami linnades majade katuseviilud sageli lopsaka fantaasia ja naljakate kujukestega kaunistatud. Aga nagu ikka, mõni katus on ägedam kui teine ja mõni katus on kohe väga-väga äge:

See nunnu tornike kaunistas aga kunagi nahaparkalite gildihoonet, kus praegu asub Luulekeskus. Torni tipus on kaunis Melusine, peegel käes. Mäletate ju küll “Lugusid Lotringist ” ja muinasjuttu naisest, kellest öösiti sai kalasabaga näkineiu?

Genti linn ise peab oma suurimaks vaatamisväärsuseks Püha Paavo katedraali altarimaali, millel muuhulgas on kujutatud Müstilist Talle, aga see maal läks oktoobris kahjuks viieks aastaks restaureerimisele. Selle-eest saime Caemerskloostri ruumides külastada selle maali kohta väikest harivat näitust.

Teine selle linna highlight on Flandria krahvide loss Gravensteen 12. sajandist (esimesed jupid koguni 9. sajandist, viikingite rünnakute vastu), mis oma stiilipuhtuses sobiks mõne ajalooõpiku kaanele. Kõik need sakilised müürid, laskeavad ja vahitornid – just selline peab üks õige rüütliloss olema! Seekord vaatasime lossi väljaspoolt, aga tegelikult tasuks sinna kunagi ka sisse minna. Kuni 19. aastased saavad sisse tasuta.

Peale selle, et Gent on sarnane Bruggega, meenutas ta mulle mitmes kohas ka Amsterdami. Näiteks selle silla peal oli kohe täitsa Amsterdami tunne:

Aga ka Veneetsiaga võiks paralleele tõmmata, sest siingi oli mitmeid kanaleid, kus majaderivi otse lainetest kerkis:

Selles, et maailm on väike, saime järjekordse tõestuse siis, kui Markko ja Annika meile koos lastega ühe silla peal vastu jalutasid. Nemadki olid selle linnaga esmakordselt tutvumas.:) See kohtumine osutus igati kasulikuks, sest nende juhatuse peale läksime sööma ühte väga toredasse supikohta, kus hiigeltaldrik maitsvat suppi koos kahe kakukese ja puuviljaga maksis vaid 4 eurot, mis on Genti kesklinna kohta ikka enam kui soodne hind.

Läksime mööda ka mõnest väga armsast söögikohast, mille seinal mõjusid peibutavalt Routardi arvukad soovitused, aga need jäid mõnda järgmist Gentis-käiku ootama. Näiteks see Amadeus:

Või siis “4 lauda”, kes omale järgmiste aastate Routardide jaoks targu ruumi on varunud:

No vot siis. Selline päev. Kuus tundi jalutamist, aga tunne on, justkui oleks mõne pikema puhkusereisi kuhugi teinud. Belgia on lahe riik.

Rubriigid: Avastame Belgiat. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s