Delft, maaliline linnake

Hollandlaste endi meelest on Delft nende kõige ilusam linn. Ma ei ole küll kõikides Hollandi linnades käinud, aga kahtlustan, et neil võib selle koha pealt õigus olla. Delft on võrratult kaunis.

Haagist saab sellesse imelisse paika sõita trammiga nr 1. Tramm on hollandikeelses kultuuriruumis üldse armastatud liiklusvahend – näiteks Belgia flaamikeelsel rannikul sõidab üks tramm ju lausa 68 km pikkusel liinil.

Trammisõit maksab kaks ja pool eurot ja hea õnne korral saab selle hinna eest ka trammijuhi hollandikeelset giiditeenust – tundub, et nendel liinidel sõidavad lõbusad ja jutukad trammijuhid, kes ei pea paljuks viia reisijaid kurssi akna taga möödavilksatavate vaatamisväärsustega.

Haagi kesklinnast jõuab tramm Delfti umbes poole tunniga. Siis paar minutit jalutamist ja seal te oletegi – keset armsate vanade majade, maaliliste kanalite ja romantiliste sillakeste võlumaailma.

Linnake on säilitanud oma keskaegse planeeringu ja mõjub seeläbi imelise tervikuna. Midagi ei ole puudu ega üle. Tundub, et aeg on seal peatunud umbes sellest ajast, kui seal elas ja töötas Johannes Vermeer, rohkem tuntud Vermeer Van Delfti nime all. Muide, praegu asub nende perele kuulunud kanaliäärses majas Vermeeri kunstikeskus.

Meie sattusime sinna laupäeval, mis on iganädalase vanakraamituru toimumise aeg. Pooled kanaliäärsed ja sillad olid täis müügiks pandud huvitavaid ja põnevaid asju.

Ma jumaldan vanakraamiturge, eriti aga veel siis, kui need toimuvad Delftis, kus asub ju maailmakuulus Delfti portselanivabrik.:) Valge-sinisekirju taldrikuid, kahhelplaate ja muid vidinaid võis imetleda pea igal letil.

Meie ei hakanud seekord taldrikuid ostma, küll aga sai C. ihaldatud taskunoa ja mina käevõru. Ja ühest imetoredast Tiibeti poest leidsin endale ka hästi armsa koti.

Lisaks vanakraamiturule tegutses ühe kanali ääres ka toiduturg. Oo… 3 euro eest sai seal 2 üliküpse ja kooritud ananassi õnnelikuks omanikuks. Ma poleks uskunud, et ananass võib nii maitsev olla.

Alguses oli meil plaan minna ka noorte teaduskeskusesse, kuid kuna linnas oli nii tore niisama jalutada,  jätsime selle teiseks korraks. Siis aga selgus, et sama keskus oli Delfti keskväljakul just korraldamas tasuta teaduspäeva, kus lapsed said erinevaid asju proovida ja teadusteatrit jälgida. Näiteks sai proovida ehitada endale bambusritvadest onni.

Delftis asub muide ka heal tasemel tehnikaülikool. Ma olin sellest linnast nii võlutud, et soovitasin C-l hollandi keel selgeks õppida ja kunagi sinna ülikooli minna. Kusjuures C-le see mõte täitsa meeldis.;)

Muide, tal on väikses Delftis ka omanimeline tänav. See on nimetatud Rembrandti õpilase ja Vermeeri sõbra Carel Fabritiuse järgi.

Rubriigid: Holland. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s