Odysseum

Lihavõttepühapäeval käisime teaduskeskuses Odysseum. Nagu arvata oligi, kulus seal ära terve päev ja oleks ehk kauemgi olnud.:) Tegemist on üsna uue kohaga, mis avatud 2009. aasta aprillis, seega on kõik eksponaadid alles ilusasti töökorras ja kulumata ning tehnika viimase sõna järgi tehtud. No ja tehnikast Saksamaal ju ikka ühte-teist teatakse.;) Teadus- ja tehnikahuvilisele lapsele on Odysseum tõeline unistustemaa ja ega vanematelgi pole seal mahti igavust tunda.

Odysseumisse jõudmiseks tuli meil minna teisele poole Reini jõge, Kölni messikeskusest edasi. Üle jõe minek kujunes omaette elamuseks. Rein on suur jõgi ja sillad Kölnis üle 400 meetri pikad. Valisime Hohenzollerni silla, mida mööda sõidavad ka rongid. Suur oli meie üllatus, kui avastasime, et sillal oli raudteed eraldav traataed täies pikkuses tihedalt lukkudega kaetud.

Teate ju küll seda kommet – tabalukule graveeritakse armastajate nimed, lukk kinnitatakse silla külge ning võti visatakse vette. Igavese armastuse märgiks. Eestis peetakse seda millegipärast venelaste kombeks, kuid mina olen neid lukke mujalgi näinud. Kuid mitte kunagi sellises koguses nagu Hohenzollerni sillal! Kui korrutada ruutmeetril üleloetud ca 300 lukku kaks korda 400 meetrise silla pikkusega, saab järeldada, et lukke on seal vähemalt veerand miljonit! Neid leidub iga värvi, suuruse ja kujuga ning neile jäädvustatud nimedest võib aimata, et armunud on sinna kokku lennanud kõigist kaheksast ilmakaarest. Oli märgata ka meesnimedega paare – mis seal imestada, kui väidetavalt on Kölni puhul tegu Saksamaa homopealinnaga.

Aga nüüd siis tagasi Odysseumi juurde. Põhiplaanilt jaguneb see 5500 ruutmeeti suurune kompleks viieks teemasaaliks 200 interaktiivse eksponaadiga:

* lastelinn (seal on tegevust seinast-seina – saab mikroskoobiga uurida, ise nukufilmi teha või niisama ronida-turnida).

* inimest ja geenitehnoloogiat käsitlev saal. Seal oli näiteks selline mannekeen, mis ennast pidevalt kokku ja lahku liigutas, andes ülevaate inimese läbilõikest:

* kübersaal. See oli muidugi C. lemmik! Eriti meeldisid talle 3 robotit, mida sai ise puldist juhtida:

Väga huvitav oli oma ajutegevuse rahulikuna hoidmise võistlus. Tuli neljakesi ümber laua istuda ning kinnitada pea ümber sellised mustad kõrgtehnoloogilised võrud. Need võrud mõõtsid võistlejate ajulainete aktiivsust, mida sai näha ka seinal olevalt ekraanilt.

Laua keskel oli kuulike, mis hakkas veerema selle inimese suunas, kelle võnked olid kõige suuremad. Selline meeltekontrolli harjutus siis.:)

Veel sai teha valguslainetega muusikat – hüpata mööda värve, mis kõik vastasid mingile noodikõrgusele ning niimoodi muutis arvuti need hüpped muusikaks:

* kosmosesaal. Hästi ilus. Ja huvitav.

* loodusesaal. Seal oli palju põnevaid ja originaalseid eksponaate, mida me mujal näinud pole (ehkki oleme käinud eri riikides juba 7 samalaadses teaduskeskuses).

Näiteks tuli võimalikult autentselt püüda järele teha paabulinnu, hirve ja öökulli häält. Need on nimelt liigid, mille puhul isane meelitab kaaslase enda juurde hääle abil. Kõigepealt sai siis kuulata, kuidas vastav armuhüüd looduses kõlab ning siis proovida mikrofoni samamoodi järele huigata. Kes vähegi paabulinnu häält on kuulnud, teab, et see kime karjatus on pöördvõrdelises seoses paabulinnu iluga. Iga katse järel anti ekraanil tagasisidet etteaste loomutruuduse kohta. Kui hirve ja paabulinnu ligimeelitamisel ei olnud ei mul ega C.-l mingit žanssi, siis öökulli puhul olime täitsa profid – emane öökull lendas ekraanil metsast välja ja kiirgas meile südameid.:)

Siin aga foto sellest, milline näeks inimene välja, kui tema kehaorganite suurus vastaks nende tundlikkusele:

Ei puudunud ka „elus“ türannosaurus:

Lisaks neile viiele põnevale saalile on Odysseumis muudki huvitavat. Näiteks 3D kinosaal, kus saab vaadata filme dinosaurusest ja lennust Kuu peale.

Või siis selline väga vinge laev, mida lapsed võivad juhtida. Rooliratast keerates muutub ekraanil merevaade – tuleb põgeneda piraatide eest ja avastada imepäraseid saari.

 Vot selline tore koht siis. 🙂

Rubriigid: Lastega tore minna, Saksamaa. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s