Karneval, karneval!

Sel nädalal peetakse Belgias karnevali. See tava on muidugi seotud kirikukalendriga – tegemist on viimase pidustusega enne suure paastuaja algust. Paast lõpeb Lihavõttepühadega. Eestis on karnevali asemel vastlapäev. Pidu ju seegi.

Belgias elavad üldiselt väga lõbusad ja peolembesed inimesed ning karnevali peetakse kõikjal, lasteaedades ja koolides muidugi ennekõike. Meie saime sel aastal õnneks läbi ajada eelmiseks aastaks läbi suurte raskuste leitud musketärikostüümiga. Õnnekombel ei olnudki see veel väikseks jäänud ja nägi šikk välja.

Mitmetes siinsetes linnades peetavad karnevalid on aga lausa rahvusvahelise kuulsusega.

Üheks selliseks linnaks on Binche. Sealne karneval on kantud koguni UNESCO suulise ja vaimse pärandi nimekirja. See asjaolu tundus nii põnev, et sõitsime sel pühapäeval kohale pidu oma silmaga kaema.

Binche’i karnevalil on ka oma kodulehekülg. Seal saab teada, et kogu üritus kestab igal aastal kolm päeva – pühapäevast teisipäevani. Pühapäeviti on üldine suur karneval kogu linnarahvale. Toimub kostümeeritud rongkäik, kus osalevad tuhanded inimesed. Esmaspäeval on karnevalirituaalid lastele. Peo kulminatsioon on aga teisipäeval. Siis tulevad välja Gille’id.

Gille’id on kostümeeritud tegelaskujud, kes kannavad kõik ühesuguseid vahamaske. Maskide ühetaolisus viitab inimeste võrdsusele. Mask patenteeriti 1985. aastal, neid valmistatakse ainult ühes kindlas töökojas ning neid tohib müüa ainult Gille’ideks valitud meestele. Maski on neil lubatud kanda ainult ühel päeval aastas (vastlapäeval) ja ainult Binche’i linnas.

Foto leitud Internetist

Olla Gille’iks valitud on suur au. See au saab osaks umbes 1000 mehele, kes on Binche’is elanud vähemalt viis aastat. Gille’idel on käes punutud korv apelsinidega, mida nad viskavad publiku hulka. Õhtusel rongkäigul kannavad Gille’id peas überuhkeid jaanalinnusulgedest mütse.

Foto võetud internetist

Gille’idega koos liiguvad ringi veel 4 tegelaskuju: Pierrot, Arlekiin, Talupoeg ja Gille’i naine. Raekoja platsil tantsitakse rituaalseid tantse ning õhtu lõpeb ilustulestikuga.

Kõik see tundus põnev ja natuke nagu õudne ka. Nagu kõik sellised vanad maagilised kombed, mille juured ulatuvad sajandite taha.

Meie kahjuks neid kuulsaid Gilles’e ei näinud, sest teisipäeval peale tööd ei ole jaksu hakata Brüsselist välja sõitma. Aga ka pühapäevane karneval oli väga uhke.

Rong sõitis Brüsselist Binche’i natuke üle tunni aja. Vahemaa on 56 km. Juba rongis kohtas ülemeelikuid ja kostümeeritud tegelasi ning vagunisaatja oli tavalisest rõõmsameelsem. Kohale jõudes sattusime aga täiesti ebareaalsesse maailma. Mööda tänavaid lippasid ringi eriskummalised olendid, mürtsusid trummid ja mängisid leierkastid.

Linnake, kus elab umbes 35 000 inimest, oli rahvast täis. Jäi mulje, et kohale oli sõidetud igast maailma otsast, et UNESCO kultuuripärandit kaeda. Samas ei olnud rahvast siiski nii tihedalt, et see oleks liikumist takistanud.

Tegime linnale tiiru peale. Kogu aeg ei saanud ma lahti tundest, et viibin unenäos. Olin isegi peaaegu kindel, et olen midagi sarnast unes näinud..

Kõikjal sadas vihmane serpentiine ja paberhelbeid.

Neid helbeid müüdi selliste suurte kottidega otse tänaval.

Kogu linn oli täis Gilles’ide sümboolikat. Neid kohtas vaateakendel, 

inimeste koduakendel  ja koogipoes:

Peatänavate äärsete majade akende ees torkas silma selline eriline võrguga kaadervärk. Linna kodulehel kirjutatakse selle kohta, et kuna Gilles’ide apelsiniloopimise käigus on nii mõnigi aken sisse löödud, siis kaitsevad omanikud niimoodi oma aknaid.

Raekoja platsil põikasime sisse ka turismiinfosse ning seal nägime ära kõik 5 legendaarset tegelaskuju.

Gille’i naine, Pierrot, Gille, Arlekiin

Lisaks olid seal fotod Gilles’ide kostüümi valmistamisest. Selgus, et nende suured kõhud kujundatakse kuue alla topitud heina abil.

Kella kolmeks oli kavas suur rongkäik läbi linna. Tegelikult lükati see küll tund aega hilisemaks, kuid vaatepilt oli igal juhul ootamist väärt.

 Kõige ees ratsutas selline politseinikerivi:

Iga 4-5 meetri tagant jäid nad mitmeks minutiks seisma, et kostümeeritud tegelased saaksid publikule oma tantsu esitada. Siis liiguti jälle mõned sammud edasi. Sellise tempoga läbiti seda paari tänavat mitu tundi. Hobuste distsiplineeritus oli imetlusväärne, ainult kõige äärmine ratsu oli närviline ja kippus jalaga asfalti kraapima.

Kostüümid olid ilusad ning hoole ja armastusega tehtud. Seejuures kandsid ühesugust kostüümi palju inimesi. See muutis vaatepildi ühtlasemaks. Kostümeeritud tegelaskujud vaheldusi pillimeestega. Põhiliseks instrumendiks oli trumm, aga palju oli ka puhkpille.

Kusjuures huvitav oli see, et peaaegu kõik kostümeeritud olid mehed. Lapsi olid küll mõlemast soost, aga naisi ma praktiliselt ei näinud.

Mehi võis leida kõige ootamatumatest kostüümidest…

Kostüümides tegelased ja publik segunes rongkäigus üheks suureks virr-varriks. Kõik kõndisid ja tantsisid koos. Oli täiega üks suur rahvapidu.

Binche mõjus kui rõõmus unenäolinn. Pole ime, et selles linnas on olemas ka Rõõmu tänav – rue de la Gaiété:

Rubriigid: Avastame Belgiat, Lastega tore minna. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to Karneval, karneval!

  1. Pingback: Scharnaval | multicolores

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s