Ommegang

o32Eilne õhtu oli üle pika aja taas kultuurielamuste rubriigist. Nimelt nägime vaatemängulist Ommegangi, mis on Brüsselis igal aastal südasuviseks tippsündmuseks. Tegemist on Raekoja platsil toimuva keskajahõngulise etendusega, kus osaleb ligikaudu 1400 näitlejat & statisti, lisaks sadakond hobust ja mõnikümmend tuvi. Kokku ca 2,5 tundi värvikirevat showd, mida võib 35-45 euro eest jälgida platsile püstitatud tribüünidelt, aga kui pappi välja käia ei raatsi, siis tribüünide vahelistes nurkades saab seista täitsa tasuta. Meie jõudsime linna peaaegu tund aega enne etenduse algust ning tänu sellele saime end sisse seada kohas, kus kõike toimuvat suurepäraselt näha oli.:)

Mis siis on Ommegang? Selle sündmusega meenutatakse päeva, kui Karl V, Saksa-Rooma riigi valitseja, 1549. aastal Brüsselit külastas. Sellele Habsburgide dünastiast pärinevale keisrile kuulusid hiiglaslikud alad nii Euroopas kui ka Ameerikas (Hispaania asumaad), nii et tõele vastas ütlus, et päike tema impeeriumi kohal iialgi ei loojunud. Belgia koos Brüsseliga oli tol ajal osa sellest keisririigist ning kui keiser 1549. aastal koos pojaga siinset maanurka külastas, korraldati neile grandioosne vastuvõtt. Sedasama vastuvõttu jäljendatakse nüüd igal aastal juuli esimese nädala kolmel järjestikusel õhtul.

Muidu ajalooliselt tõepärasele vaatemängule ei ole Euroopa Liit jätnud oma pitserit lisamata – kogu etendus algas sellega, et noored tõid platsile liikmesriikide lipud ja esitasid nendega akrobaatilisi numbreid.

o4Muuhulgas lippas platsil ringi ka Eesti lippu kandev tüdruk.

o5Seejärel kõndisid pidulikus protsessioonis kohale näitlejad, kes etendasid vastavalt Karl V ja tema õukonda ning teda vastuvõtvaid kohalikke bürgermeistreid ja muid tähtsaid tegelasi. Pärast asjakohaseid rituaale ja tseremooniaid võttis kuninglik seltskond tribüünil istet ning nende auks kanti ette vaatemäng.

Selles sai näha tegelasi kõigist tolleaegse Brüsseli elanikkonnakihtidest: rüütleid ja sõdureid, gildide ja tsunftide esindajaid, käsitöölisi, linnakodanikke, narre ja veiderdajaid, akrobaate ja tuleneelajaid…

o3

o8Kostüümid ja värvid mõjusid lummavalt, pimeduse saabudes (etendus lõppes südaöö paiku), pääsesid mõjule ka tõrvikud ja valgustus.

o36

o38Väga efektsed olid etteasted lippudega, kus lippudega tantsiti ja neid kõrgele õhku visati.

o15

o19 See vana Oldenburgi vapp on Taani kaudu otseses suguluses meie kolme leopardiga:

o9Üheks kulminatsiooniks oli muidugi rüütlite paraad:

o23o25o26Kui kõik hobused olid oma tiirud ära teinud, järgnes sellele käru- ja luuamehe etteaste, kes üleliigse kärmelt kokku pühkis.

o29C.-le meeldisid kõige rohkem kepikõndijad.

o40Algul tiirutasid nad niisama ja hiljem võistlesid selles, kes kõige viimasena oma keppidele püsima jääb, kasutades muuhulgas igasuguseid riukalikke võtteid.

o42o44Karl V narr tuli vahepeal ekstra meie juurde “esimese rõdu publikut” lõbustama:

o34Lõpupoole oli muidugi tulevärk ja ilutulestik. Päris lõppu me ära oodata ei jõudnudki, enne südaööd asutasime end tulema, sest järgmisel hommikul oli vaja jälle kooli & tööle minna. Kel huvi, siis siit saab näha selle ürituse treilerit. Igal juhul tore elamus, ei oleks ka 35 eurost kahju olnud.

Rubriigid: Elu Brüsselis. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s