Atomium ja Planetaarium

IMG_0022Täna oli üks Careli lemmikpäevadest.:) Igasuguste tehniliste vidinate ja leiutiste kõrval on tema suureks huviks kosmos ja kõik sellega seonduv. Näiteks eelmisel suvel Tampere Särkaniemi-pargis kujunes Planetaarium vaieldamatuks hitiks, kuhu ta vähemalt viis korda sisse läks (samal ajal kui mina olin delfinaariumis). Tal on ka endal väike teleskoop, millega ta taevast uurib neil harvadel õhtutel, kui siin pilvises Belgias juhtub selge ilm olema.

Seetõttu on lausa naljakas, et ma varem ei tulnud selle peale, et ka Brüsselis on Planetaarium olemas.:)

Planetaarium asub siin päris linna põhjaservas, sealsamas kus Mini Euroopa, Atomium ja veekeskus Océade. Samuti elab seal lähedal Belgia kunn. Meie kodust tähendab see rohkem kui pooletunnist metroosõitu.

Internetist uurides selgus, et planetaariumisse saab pileti soodushinnaga, kui kombineerida see Atomiumi külastusega. Kuna käisime Atomiumis viimati 2006. aastal, kui C. oli alles 5-aastane, tundus paras aeg sinna uuesti minna, seda enam, et parasjagu on seal üleval kosmose-teemaline näitus.

IMG_0040Atomium on üks Brüsseli kuulsamaid turismiatraktsioone ning eelmisel aastal jõuti seal lõpule mitu aastat kestnud remondiga. Tegemist on 1958. aasta maailmanäituseks ehitatud Belgia paviljoniga. Eks ju Eiffeli torngi pandi 1889. aastal Pariisis püsti just maailmanäituse ajaks.

Koosneb see 102 m kõrgune imeasi 9 suurest kerast (läbimõõduga 18 meetrit), mis on üksteisega ühendatud 20 toru abil. Kogu kupatus toetub kolmele sambale ning kujutab endast raua molekulaarset struktuuri, mida on suurendatud 165 miljardit korda.

Sisse minnes viib lift kõigepealt ülemise kera sisse. Lift on ülikiire (kuni 1970. aastani maailma kiireim) – 5 m/s, nii et kõrvades tekib sama tunne nagu lennukiga õhkutõusmisel-maandumisel.  Ülevalt avaneb 360° vaade Antwerpenini välja.

IMG_0023Sama liftiga tuleb uuesti alla sõita ning edasi liikuda ühest kerast teise mööda eskalaatoreid ja treppe.

IMG_0031

Kogu atmosfäär on selline sürrealistlik-futuristlik. Üks toru näiteks oli täiesti pime ning eskalaatoril sõites oled seal keset sinist valgusemuusikat nagu kuskil kosmoselaevas. C. oli väga rahul.:)

Peale Atomiumi läksime Planetaariumisse, kus vaatasime 360° ekraanil filmi kosmilistest katastroofidest. Seejärel kuvati ekraanile taevas sellisena, milline ta on Brüsseli kohal täna õhtul. Õpetati, kuidas seal ära tunda olulisemaid tähtkujusid ja planeete. Neist viimastest on praegu nähtav küll ainult Jupiter.

Rubriigid: Elu Brüsselis, Lastega tore minna. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s