Teaduskeskus NEMO Amsterdamis

Kuna Hispaaniast tagasi tulles oli ikka veel alles päris mitu koolivaheaja- ja puhkusepäeva, tuli mõte käia ära Amsterdamis Nemo keskuses, mis meil eelmisel korral nägemata jäi.

Brüsselil on tõesti suurepärane asukoht Euroopa keskel – vaid paartunnise rongisõidu kaugusele jäävad mitmete riikide (pea)linnad. Nemo keskuse mõte tuli meile pähe reede õhtul, laupäeva hommikul läksime rongijaama ning kell 11.30 olimegi Amsterdamis.

Ilm oli nii Belgias kui ka Hollandis vilets, sadas vihma ja puhus kõva tuul, nii et plaan terve päev teaduskeskuses veeta tundus igati mõistlik lahendus.

Nemo-keskus on põnev laevakujuline maja, mis on ehitatud põhimõtteliselt keset merd. Sinna saab omapärase üle mere ehitatud teed mööda.

IMG_0001Pean ütlema, et seestpoolt Nemo meid eriti millegagi üllatada ei suutnud, palju atraktsioone olime teistes samasugustes kohtades juba läbi proovinud. Lisaks sattus seal sel päeval olema väga palju lapsi, nii et praktiliselt igal pool tuli järjekorras oodata. Siiski oli see suur ja uhke keskus, kus avastamist pakutakse läbi viie korruse. Suviti on avatud ka maja viltune katus, kus inimesed saavad päikese käes pikutada ja nautida vaadet tervele Amsterdamile.

IMG_0015Carelile meeldis kõige rohkem nn pallimasin. See oli selline suur süsteem, kus lapsed pidid sorteerima ülevalt torust kukkuvaid palle värvi ja suuruse järgi vastavalt igaühe ekraanil ilmuvatele korraldustele ning siis need pallid torust alla toppides uuesti ringlusesse saatma.

IMG_0034Pallid sõitsid ringi mööda käänulisi teid, rivistusid lõpuks värvide kaupa ning veeresid kõik suurde lototroni, kus nad uuesti segamini läksid ja kõik algas otsast peale. Iga laps sai oma ekraanilt teada, mitu palli ta oli õieti sorteerinud. Selline väga mänguline süsteem.

IMG_0007Teine tore asi oli vihmavee puhastamine joogiveeks. Iga laps sai omale ämbri, mille ta nöörist sikutades täitis kunstpilvest kunstjõkke sadanud veega. Seejärel pidi ta seda vett korduvalt erinevatesse lehtritesse valama ning siis jälle välja pumpama, et puhastada vesi kõigepealt bakteritest ja mikroobidest, siis kaltsiumist, siis süsinikust jne, kokku 8 etappi.

IMG_0019Viiest tunnist, mis meil seal aega olla oli, jäi isegi väheks. Kui Nemo kell 17 kinni pandi, jalutasime veel tunnikese linna peal, käisime oma lemmikus kommipoes ja jäätist söömas ning oligi aeg uuesti rongile minna. Rongid nende kahe linna vahel sõidavad täpselt iga tunni aja tagant. Kell 10 õhtul olime kodus ning rõõmsad, et üks ammune plaan sai jälle teoks tehtud.

Rubriigid: Holland, Lastega tore minna. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s