Calamorro mägi ja krokodillid Torremolinoses

2011. aasta esimesel päeval sõitsime Benalmadenas köiraudteega Calamorro mäe jalamile, mis oma 724 meetriga on Malaga ranniku kõrgeim punkt.

mäed3Seekord oli ilm ilus ja selge ning mäe pealt avanesid vaimustavad vaated. Sealt kõrgelt heledasse kaugusesse vaatamine oli imekauniks alguseks tervele aastale.

mäed6IMG_0094mäed2IMG_0107Mäe otsas elavad dresseeritud kullid ja kotkad ning sattusime nägema ka nende etendust.

IMG_0121Pärast Calamorro mäge sõitsime rongiga Torremolinose Krokodilliparki. Torremolinos on samasugune väike linnake rannikul, mõned kilomeetrid Benalmadenast.  Krokodillipark oli väga lahe kogemus. Krokodille elab seal ilmatu suur hulk, suviti on nad väljas arvukates basseinides, mille vahel inimesed jalutada saavad, talved on aga isegi Hispaanias nende jaoks liiga külmad, mistõttu nad talvituvad põrandaküttega kasvuhoones. Sai käia ka krokodillimuuseumis ning beebikrokude inkubaatoris.

IMG_0161 Kasvuhoones toimus väga huvitav giidi etteaste. Mees hüppas oma esinemise ajaks alla krokodillide keskele. Krokud tundusid tukkuvat sügavas letargias, aga see oli petlik, sest niipea kui mees neid kepiga puudutas, tõstsid nad välkkiirelt pea ning lõid lõuad kõva plaksatusega kokku. Selline reageerimine oli väga ootamatu ja muljetavaldav.

IMG_0154

IMG_0155IMG_0159 Saime teada, et krokodillide lõugade haare on 5 korda tugevam kui suure isalõvi oma. Kui nad oma saagist kinni haaravad, tirivad nad selle kahele poole väänutades vee alla. Saagi kugistavad nad kõhtu ilma mälumata, seetõttu ei olegi neil keelt. Kui kõhu all on neil nahk üsna pehme, siis selja peal on see sama kõva nagu betoon.

IMG_0158See krokupargi töötaja oli oma ala tõeline fanaatik, kes tundis krokodille läbi ja lõhki ning ilmselt armastas neid siiralt. Eriti vaimustas teda krokodillide hääl. Kas te teadsite, millist häält krokodillid teevad? Mina siiani mitte. Tegemist on võimsa kumeda kahinaga otsekui mingist koopa sügavusest, samasugune hääl usuti olevat dinosaurustel. Kroku-mees nimetas seda „eelajalooliseks hääleks“.

Esialgu oli ta mõnemeetriste noorte krokodillidega. Pärastpoole läksime vaatama ka nende vanemaid. Hiiglaslik krokodill nimega Big Papa oli väga muljetavaldav isane, kes elas koos oma 4 naisega, kelle nimed olid Lolita, Juanita, Chiquita ja Margarita. Big Papa oli 85 aastane, mis ei olegi eriti kõrge iga, sest isased võivad elada kuni 150 aastaseks. Emaste vanus võib küündida 120 aastani ning Margarita oligi juba 110 aastane. Tema kõrge iga oli silmaga nähtav, sest soomused tema seljal olid üsna hõredad ja turris. Kuulsime, et tegemist on Poolast päästetud loomaga, keda seal loomaaia sulgemise tõttu tappa taheti, kuid meie Kroku-mees tõi ta ära Hispaaniasse, et ta saaks seal surmani rahulikke vanaduspäevi veeta. Mõelda vaid, et see Margarita on Poolas üle elanud kaks maailmasõda!

IMG_0151Lolita ja Juanita olid mõlemad tiined ja munevad varsti kumbki 40-60 muna. Kuna uusi krokusid ei ole juurde vaja, korjab Kroku-mees munad liiva seest kokku ja viib nad autoga Malaga ülikooli bioloogiateaduskonda, kus tudengid saavad munad inkubaatorisse panna ning siis embrüoid uurida.

Isased krokodillid võivad kasvada kuni 6 meetri pikkuseks. Big Papa oli oma parimatel päevadel 5-meetrine, kuid paar aastat tagasi kaotas ta kakluses teise isasega oma sabast 1m 20cm. Teine oli tema sabaotsa suhu võtnud ja sealt lihtsalt jupi maha keerutanud.. Erinevalt sisalikest krokodillidele saba tagasi ei kasva.

Kroku-mees suhtus Big Papa lõugadesse mõistetava lugupidamisega ning talle lähenedes hoidis ennast sabapoolsesse külge. Ta ütles, et nad respekteerivad teineteist, eriti pärast seda, kui ta Papa saba paar aastat tagasi terveks ravis. Tõepoolest lasi Papa tal ennast sabast ja seljast patsutada ning vastas kõnetamise peale võimsa „eelajaloolise häälega“.

Kõige lõpuks pakkus Kroku-mees võimalust üks beebikroku sülle võtta ja temaga koos pildistada. Kroku lõuad olid selleks ajaks loomulikult teibiga kinni pandud. C. küll alguses kartis, aga lõpuks ikkagi sai oma hirmust jagu.:) Krokut süles hoida oli väga lahe kogemus, ta oli uskumatult pehme ja jahe, täiesti neutraalne, nagu mingi plastikaadist nukk.

IMG_0164

 

Rubriigid: Hispaania, Lastega tore minna. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s